BIO

37710818_10216592094265855_5610359875746922496_n

Asi o ňom nevieš, ale k hip hopu sa dostal už v roku 1996, kedy mu prvýkrát učaroval svojími rytmami, životným štýlom a slobodným spôsobom sebavyjadrenia a začal tak počúvať a zbierať všetky dostupné albumy spoza veľkej mláky.  V roku 2000, počas nástupu na strednú školu vznikajú spoločne s vtedajším parťákom Cigom (dnes H16) prvé texty a štúdiové nahrávky ako novozaložená kapela  2H POZITIV. 

Na prvých koncertoch vystupujú v spolupráci s petržalským Dilemom (dnes Majk Spirit) a po čase zostavu dopĺňajú ešte Vladis  a DJ Wugy. V roku 2003 pod pseudonymom MCL, prichádzajú jeho prvé sólo skladby a takisto prvé pokusy o human beatbox. Následne v roku 2004 sa zostava rozdeľuje na dve časti: 2H+ a H16. Spolu s Vladisom začínajú pracovať na prvom albume, kedy sa k nim pridáva DJ Skeptik. Na záver roka 2005 na ich vlastné náklady vychádza prvý oficiálny počin skupiny 2H POZITIV – Taktomalobyťataktobude. Po ňom v roku 2006 pracujú na prvom profi videosingly Barová, ktorý nakoniec vychádza na EPčku Bar Element.

Vysokorozpočtový klip Barová sa dostáva do televízií začiatkom nasledujúceho roka a po menšej zmene v podobe remixovej verzie. Toto video započalo profesionálnejšiu fázu fungovania kapely a s tým spojené nahrávanie ďalšieho CD, tentokrát už pod vydavateľstvom JK Records. V skupine sa ponovom namiesto Skeptika objavuje mladý talentovaný producent Deryck. Ná záver roku 2007 tak vychádza ďalší album s názvom Premium. Tesne pred vydaním však JK Records náhle ukončilo svoju vydavateľskú činnosť a vydanie albumu sa tak presúva do rúk El Suverena a jeho Gold Dust Records.

Naledujúce roky  pod skráteným pseudonymom Suvereno, začína pracovať na prvom sólovom debute. Prípravu albumu prerušuje účasť na úspešnom muzikáli Príbeh ulice, ktorý odohral vyše 100 repríz na Slovensku aj v Čechách. Na jar roku 2010 vychádza dlhoočakávaný sólo debut s názvom Král vs Joker. Po ňom nasleduje turné „10 ROKOV 2H+ Tour“ spoločne s Vladisom, ktorý takisto vydáva svoje sólo. Začiatkom roku 2011 opäť participuje na muzikáli Príbeh ulice 2 a tentokrát už aj autorsky. V lete toho roku  vydáva druhú časť svojej sólo TRILÓGIE s názvom Zlatá stredná cesta, v podobe mixtapu. 

Už počnúc albumom Král vs Joker nastáva úzka spolupráca s Majkom Spiritom a producentom DJom Grimasom, nakoľko  si v mieste svojho spoločného bydliska zriadili malé nahrávacie štúdio. Vzniká tak myšlienka na nahratie spoločného EP. Počas tohto obdobia koncertuje na turné k mixtapu Zlatá stredná cesta Tour 2012 a takisto ako hosť na Spiritových koncertoch k jeho sólo albumu. V novembri roku 2012 vydáva dlhoohlasovanú záverečnú  tretiu časť svojej Trilógie s názvom Alchymista.  Ihneď od začiatku nasledujúceho roka 2013 prebieha k tomuto úspešnému albumu turné Alchymista Tour 2013 s 23-ma koncertnými zástavkami na Slovensku a v Čechách. CD Alchymista získava zlatú platňu za viac než 3000 predaných nosičov a natočilo sa k nemu 10 videoklipov. Po uzavretí svojej sólo Trilógie začína pracovať na novom albume. V roku 2014 vydáva ďalšiu štúdiovú dosku s názvom Jednoducho.

Po ňom už nasleduje dlhoohlasovaný a očakávaný knižný prvopočin Premena s podtitulom „Mením seba – mením svet“. Ten vyšiel na záver roka 2015 s mimoriadne pozitívnymi ohlasmi, nasledoval tak preklad - vydanie českej verzie Proměna a takisto séria desiatok knižných besied a prednášok po Slovensku i v Čechách.

Ako novopečený otec svojej prvorodenej dcéry v roku 2016 prichádza s novým CD, ktoré jej venoval a nesie názov Hra. K tomuto albumu vychádza 10 videoklipov, turné a naväzuje na ňom na úspešnú sériu 7 hudobných CD.  Momentálne pokračuje pre zmenu opäť v knižnej tvorbe  a pracuje na svojej druhej knihe, ktorá by mala vyjsť na záver roka 2017. Každý druhý rok, tak vychádza striedavo kniha pomedzi hudobné albumy. V rámci písania kníh vystupuje pod skráteným umeleckým menom SUVE. Pod týmto akronymom sa skrývajú symboly ako S loboda, U menie, V edomie, E nergia, ale tiež slovo „suverenita“ -  nezávislosť, zvrchovanosť, nespútanosť ako kľúčová črta v jeho tvorbe a v živote.

S.U.V.E.  je teda viac než hudba. Je to životný príbeh, skúsenosti a premena človeka, ktorý sa snaží ísť dobrým príkladom pre mladých ľudí a pozdvihnúť ich prirodzený potenciál. Okrem hudobnej tvorby je to rôzna edukatívna a osvetová činnosť formou besied, prednášok a diskusií, podpora charitatívnych a environmentálnych projektov, cestovateľské aktivity, ale tiež motivačné výchovné koncerty na školách.

 

 „JE TO HUDBA, KTORÁ VÁS NAKOPNE AJ POVZNÁŠA

JE TO HUDBA, DO KAŽDÉHO MOŽNÉHO POČASIA

JEHO CIEĽOM JE SAMOTNÁ CESTA A CESTOU JE CIEĽ

SUVE : PESTOVATEĽ * CESTOVATEĽ * ZVESTOVATEL“

 

 

DISKOGRAFIA/BIBLIOGRAFIA V SKRATKE:

2H POZITÍV – Taktomalobyťataktobude (2005)

2H POZITÍV – Bar Element EP (2006)

2H+ Premium  (2007)

SUVERENO – Král vs Joker (2010)

SUVERENO – Zlatá stredná cesta Mixtape (2011)

SUVERENO – Alchymista (2012)

SUVERENO – Trilógia (2013) – 3CD balenie

SUVERENO – Jednoducho (2014)

Kniha SUVE Premena, Mením seba – mením svet (2015)

Kniha SUVE Proměna, Měním sebe - měním svět (2016)

SUVERENO – Hra (2016)

Reedícia knihy SUVE Premena, Mením seba – mením svet (2018)

SUVERENO - Prometheus I. (2019)

SUVERENO - Prometheus II. (2020)

SUVERENO - Prometheus III. (2022) 

THE BEST OF SUVE (špeciálna edícia VINYL a CD) (2022)